به گفته کریستیانو امون (Cristiano Amon) مدیر شرکت کوالکام، استریم بازی‌های ویدئویی بدان معناست که پلی استیشن 5 و ایکس باکس جدید، آخرین نسل کنسول‌های بازی خواهند بود.

امون در این مورد گفت:

هیچ پرسشی درباره مشاهده کنسول تحت فضای ابری وجود ندارد

او ادامه داد:

شما می توانید بازی را با هردستگاهی اجرا کنید و به تماشا آن روی صفحه نمایش بپردازید. این آینده صنعت بازی‌های ویدئویی خواهد بود.

توصیف امون درباره آینده بازی‌ها چیزی مشابه سرویس گوگل استادیا (Stadia) است. این سرویس گیمینگ گوگل می‌تواند بازی‌های ویدئویی را با 60fps اجرا کند و این امر تا زمانی که به اینترنت پرسرعت مجهز هستید، محقق می‌شود.

یکی از موارد جالب درباره گوگل استادیا، عدم نیاز به سخت افزاری قدرتمند است و حتی به اتصال اینترنتی با سرعت 25 مگابیت برثانیه نیاز خواهد داشت. البته این کیفیت اینترنت چیزی است که در GDC 2019 اعلام شد و تا زمانی که دردسترس عموم قرار نگیرد، نمی‌توان اظهار نظری کرد.

حتی این شایعه نیست که مایکروسافت روی سرویس استریم گیمینگ برای ایکس باکس فعالیت می‌کند. امیدواریم این کمپانی ردموندی بتواند سرویس را به نتفلیکس صنعت بازی تبدیل کند. احتمالا در رویداد E3 2019 اخباری درباره نسل بعدی ایکس باکس و این سرویس دردسترس رسانه‌ها قرار می‌گیرد. انتظار داریم سرویس مورد اشاره از ویژگی مشابه Google Stadia برخوردار شود. سونی در حال حاضر PlayStation Now را دارد و امید می‌رود با پلی استیشن 5 به گسترش این سرویس کاربردی بپردازد.

دقیقا مشخص نیست سرنوشت کنسول‌ها به کجا خواهد رسید و در حال حاضر تنها تحلیلگران هستند که اظهار نظری درباره آینده این سیستم‌های بازی می‌کنند. بنابراین تا زمانی که استراتژی دقیق شرکت‌هایی چون مایکروسافت و سونی درباره آینده کنسول‌ها مشخص نشود، نباید به گزارش‌های بی‌اساس اعتماد کرد.

درباره کنسول‌های نسل جدید نیز احتمالا سال 2020 هر دو شرکت سونی و مایکروسافت رونمایی به عمل می‌آورند. اگرچه اخباری منتشر شده و خبر از برنامه متفاوت مایکروسافت برای E3 2019 می‌دهد. به هر حال جهت کسب اطلاعات تکمیلی و دقیق باید همچنان منتظر بمانیم.